KSeF 2024 a zmiany w kolejnych latach. Już 1 lutego 2026 r. przedsiębiorcy będą mieli obowiązek przesyłania faktur w postaci elektronicznej do krajowego rejestru. Obecnie trwają konsultacje z przedsiębiorcami. Końcowe etapy legislacyjne w tym zakresie planowane są na I kwartał 2025 roku.
Krajowy System e-Faktur i unijne przepisy ViDA
KSeF 2024 a ViDA
Ze względu na coraz bliższe wprowadzenie KSeF w Polsce są też pewne obawy. Przede wszystkim takie, że będzie on kolidował z planowanymi zmianami unijnymi dotyczącymi cyfryzacji VAT, w tym również wystawiania e-faktur w określonej przez UE strukturze.
Sprawdź też: program finansowo-księgowy.
Rozwiązania te określa się zbiorczym skrótem ViDA (VAT in Digital Age). Zawierają one również regulacje dotyczące handlu za pomocą platform cyfrowych oraz wdrożenia ujednoliconej platformy rejestracji VAT. Dzięki niej przedsiębiorca będzie mógł uzyskać jeden „unijny” numer VAT.
Z czego wynikają nowe regulacje? Powodem jest obecnie obowiązująca w UE dyrektywa VAT, która pochodzi z lat 70. i nie uwzględnia wielu wyzwań nowoczesności.
Terminy wprowadzenia przepisów ViDA
Pierwotnie planowanym terminem wprowadzenia tych zmian był 2028 rok. Jednak z uwagi na veto niektórych krajów i związaną z tym konieczność modyfikacji wejdą one w życie w roku 2030.
Natomiast kraje, które obecnie wprowadzają lub już mają krajowe systemy e-faktur (Francja, Hiszpania, Polska, Włochy i inne) będą musiały się dostosować do unijnych wymagań dopiero w roku 2035.
Polscy przedsiębiorcy będą mogli zatem przez co najmniej 9 lat przyzwyczaić się do elektronicznego fakturowania i dopiero potem dostosowywać się w tym zakresie do europejskiego prawa.