Termin wprowadzenia zmian

Od 1 stycznia 2025 roku będą obowiązywać nowe przepisy ustawy o CIT, nakładające dodatkowe obowiązki na niektóre przedsiębiorstwa. Księgi rachunkowe będą musiały być prowadzone w postaci elektronicznej i przekazywane w formie pliku kontrolnego do urzędu skarbowego, za lata rozpoczynające się po:

31 grudnia 2024 r.podatnicy CIT, którzy w poprzedzającym (2024) roku obrotowym bądź podatkowym osiągnęli wartość sprzedaży powyżej 50 mln euro;
podatkowe grupy kapitałowe
31 grudnia 2025 r.pozostali podatnicy CIT i PIT zobowiązani do przesyłania JPK_V7
31 grudnia 2026 r.pozostali podatnicy

Pierwsi podatnicy zatem przekażą księgi rachunkowe w nowej strukturze w terminie do 31 marca 2026 roku.

Różnice pomiędzy JPK_KR_PD a JPK_KR

Struktura logiczna ksiąg rachunkowych zostanie podzielona na dwie odrębne: struktura dla ksiąg rachunkowych (JPK_KR_PD) oraz struktura dla ewidencji środków trwałych i WNiP (JPK_ST_KR).
W porównaniu do struktury JPK_KR, obowiązującej od roku 2018, struktura JPK_KR_PD różni się w kilku elementach:

  1. W JPK_KR_PD obowiązkowe będzie podanie znaczników dla kont. Dla znaczników tych wykorzystano nazewnictwo wynikające z bilansu oraz rachunku zysków i strat, o których mowa w ustawie o rachunkowości. Dane przyporządkowuje się w oparciu o kryteria klasyfikacyjne przyjęte dla zapisów zdarzeń w księgach rachunkowych, wynikające z przepisów o rachunkowości.
    Zgodnie ze schemą podatnik może zastosować dwa znaczniki identyfikujące konta ksiąg dla których wykorzystano nazewnictwo wynikające z bilansu oraz rachunku zysków i strat, oraz jeden znacznik tzw. „podatkowy”.
    Każde konto musi mieć co najmniej jeden znacznik, przy czym wykorzystanie znacznika INNE powinno się ograniczyć do minimum.
  2. W JPK_KR_PD podaje się numery NIP kontrahenta związanego z konkretnym dokumentem*, a także w osobnym elemencie podaje się wszystkich kontrahentów, których dotyczą dokumentu z danego okresu.
  3. Dokumenty związane z fakturami w JPK_KR_PD mają dodatkowy element – numer identyfikujący fakturę w KSeF*.
  4. W JPK_KR_PD podaje się w osobnym elemencie informacje o różnicy pomiędzy wynikiem finansowym i podatkowym*.

JPK_ST_KR – ewidencja środków trwałych

Struktura JPK_ST_KR to natomiast nowy rodzaj przekazywanej informacji, obejmujący informację o środkach trwałych i WNiP. W strukturze tej zawarte będą m. in. następujące dane:

  • podstawowe dane ŚT/WNiP – nazwa, symbol klasyfikacji KŚT itp.,
  • dane o amortyzacji ŚT i WNiP – stawki, wartości początkowe, częstotliwość dokonywania odpisów,
  • datę nabycia, wytworzenia, przyjęcia do używania lub wykreślenia z ewidencji*,
  • numer KSeF identyfikujący fakturę związaną ze zbyciem ŚT*,
  • numer dowodu, na podstawie którego przyjęto do używania ŚT lub WNiP*,
  • numer inwentarzowy*.

Podawanie danych oznaczonych w powyższych wyliczeniach „*” będzie nieobowiązkowe przez pierwszy rok obowiązywania nowych struktur.

Planowane ulepszenia

Ze względu na przewidywane duże rozmiary plików JPK_KR_PD Ministerstwo Finansów umożliwi składanie rocznych plików w podziale na krótsze okresy. Nowa struktura w przyszłości zastąpi zarówno JPK_KR (choć urząd skarbowy może poprosić o przesłanie plików JPK_KR za okres sprzed obowiązywania nowych zasad), jak i prawdopodobnie deklarację CIT-8.

JPK_CIT w systemach YUMA

System finansowo-księgowy YUMA FeliKS zapewnia wygodny sposób ustalania znaczników dla poszczególnych kont, zarówno analitycznych, jak i syntetycznych. Dodatkowo generuje prawidłowe plik JPK_KR_PD i JPK_ST_KR, umożliwia ich podgląd i walidację.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nowej struktury są umieszczone na stronie Ministerstwa Finansów.